Jestem Ada i jestem książkoholiczką… 🙂 Kocham książki, ciągle kupuję nowe i choć już prawie nie mieszczą się w mojej biblioteczce nadal jestem wierna wersji papierowej. Co więcej, poza czytaniem i kupowaniem przyjemność sprawia mi już samo wyszukiwanie kolejnych interesujących książek. W tym wpisie przedstawię Ci książki, które warto przeczytać – i które swoją tematyką są mi najbliższe – będzie o odżywianiu, zdrowiu i dobrych nawykach.

odżywianie…

Kiedy zaczęłam interesować się tematem diety roślinnej poczułam, że muszę uporządkować to, co już wiem na temat odżywiania. A raczej dowiedzieć się więcej i poznać różne punkty widzenia. Pierwszą książką jaka otworzyła mi głowę i zmieniła sposób dokonywania wyborów żywieniowych były “Nowoczesne zasady odżywiania” Campbella. Od tego czasu uważam, że tego typu lektury dotyczące profilaktyki zdrowotnej i odżywiania powinny być obowiązkowe. Była to też książka, która sprowokowała mnie do poszerzania wiedzy, nie tylko na temat odżywiania się, ale i zdrowia w ujęciu holistycznym. Wraz z kolejnymi przeczytanymi pozycjami czułam, że chcę wiedzieć więcej. A jednocześnie odczuwałam frustrację jak mało wiedziałam do tej pory, jak mało poświęca się zdrowiu człowieka uwagi na lekcjach w szkole.

profilaktyka zdrowotna…

Jeśli mowa o profilaktyce zdrowotnej, tym o czym niestety większość z nas zapomina są regularne badania krwi. Nawet jeśli wykonujemy je dość regularnie, rzadko kiedy wiemy o czym świadczą wyniki morfologii, i jak wpływa na nie sposób odżywiania się. Oczywiście nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem, ale uważam, że warto abyśmy jako pacjenci również posiadali podstawową wiedzę na temat analizy składników krwi. Sama przekonałam się, jak pomocna jest ona w trakcie wywiadu lekarskiego, gdy mogłam zadać bardziej szczegółowe pytania i wiedziałam o czym mówi mój lekarz. Dużo zawdzięczam w tej kwestii książce “Masz to we krwi (…)“. Ogromne wrażenie zrobiła też na mnie książka “Pobudzeni(…)“, dzięki której zrozumiałam działanie układu hormonalnego oraz to, jak wpływa on na funkcjonowanie mojego organizmu. Obie książki napisane są przystępnym dla czytelnika-pacjenta językiem, nie ma więc obaw, że któreś z zagadnień medycznych mogą pozostać niezrozumiałe.

styl życia…

Na mojej liście znajdziesz też dwie książki, których tematem przewodnim jest rytm dobowy. Obie są wynikiem długoletnich badań naukowych dotyczących snu, odżywiania i aktywności fizycznej. Pokazują, jak nasz styl życia różni się od tego, który reprezentowali nasi przodkowie i jakie ponosimy tego konsekwencje. Oni większość dnia spędzali na dworzu, wstawali wraz ze wschodem słońca, a kładli się spać wraz z zachodem. Z kolei my całymi dniami przesiadujemy przed ekranami komputerów i smartfonów, zazwyczaj w ciemnych pomieszczeniach, spychając na dalszy plan kontakt z naturą. Obie polecane przeze mnie książki uświadamiają jak ważne dla zdrowia jest życie w zgodzie z naturalnym rytmem dobowym oraz podpowiadają w jaki sposób, za pomocą zmiany nawyków jest to możliwe.

Top 10 książek, które warto przeczytać

Przejdźmy do konkretów 🙂 Oto moje 10 książek, które warto przeczytać:

  1. “Nowoczesne zasady odżywiania” T. Colin Campbell
  2. “Wege. Dieta roślinna w praktyce.” Iwona Kibil. Danuta Gajewska
  3. “Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść aby dłużej cieszyć się zdrowiem.” Dr Michael H. Greger, Gene Stone
  4. “Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź.” Orina Krajewska
  5. “Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki.” Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
  6. “Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują praktycznie wszystko.” Randi Hutter Epstein
  7. “Człowiek na bakterie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit.” Margit Kossobudzka
  8. “W pogoni za słońcem” Linda Gedds
  9. “Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” Satchin Panda
  10. “Adaptogeny od A do Z. Naturalny sposób na odprężenie, wytrzymałość i odporność.” David Winston, Steven Malmes
książki, które warto przeczytać

W moim idealnym świecie każdy powinien przeczytać te książki. Nie tyle po to, by przekonać się do diety roślinnej (bo część z nich jej właśnie dotyczy), ale po to by być bardziej świadomym stosowanego przez siebie sposobu odżywiania oraz własnego zdrowia. Jestem przekonana, że po ich lekturze łatwiej jest zrozumieć, że to co serwujemy sobie na talerzu oraz jaki styl życia prowadzimy przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie. Ogromną zaletą tych książek jest również to, że “otwierają głowę” i uczą bycia świadomym konsumentem i świadomym pacjentem.

Spodziewaj się już niedługo na plantbasedblondie następnej porcji poleceń, bo mam już kolejne książki, które warto przeczytać 🙂
Śledź mnie również na instagramie, gdzie często wspominam, co obecnie czytam.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments